طیب آنلاین ( مرجع دانلود پروژه آماده )

کد وبلاگ

کد جعبه دانلود فلت

 • علی طیبی
 • 1401/04/18
 • ۱199 بازدید
 • 0 نظر

اجرای کفپوش اپوکسی نیاز به تجربه، مهارت و مواد با کیفیت دارد. از آنجایی که کفپوش اپوکسی در بین پیمانکاران پروژه های صنعتی، مسکونی و تجاری بسیار محبوب شده است، بر آن شدیم تا راهنمای جامع عملکرد این کفپوش ها را برای پیمانکاران و کارفرمایان ارائه کنیم.

 

با توجه به کاربردهای متنوع کفپوش اپوکسی، لازم است پیمانکاران کفپوش اپوکسی بدانند نیازهای هر صنعت و هر مکان چیست. یک اپوکسی کار ماهر باید با توجه به نیاز و خواسته کارفرما بهترین فرآیند و مواد را ارائه دهد.

 

کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی نوعی کفپوش رزینی بدون درز و یکنواخت است که معمولاً با ضخامت بین نیم تا پنج میلی‌متر بر روی سطوح مختلف مانند بتن، چوب، کاشی یا بسیاری از کف‌های رایج صنعتی و تجاری دیگر استفاده می‌شود.

مزایای استثنایی کفپوش اپوکسی این کفپوش را به انتخابی مناسب برای بسیاری از مراکز تجاری، صنعتی، تولیدی، خدمات غذایی، مراکز بهداشتی و درمانی و غیره تبدیل کرده است.

حتما این سوال به ذهن شما خطور کرده است که این فواید چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

مزایای کفپوش اپوکسی

مقاومت شیمیایی و حرارتی مناسب برای کفپوش های اپوکسی

کفپوش های اپوکسی عموماً در برابر روغن ها و اسیدهای ضعیف مقاوم هستند و دمای حدود 80 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند. در صورت مصرف اسیدها یا بازهای قوی در محیط، ظاهر روسازی تغییر کرده و از مواد اولیه متفاوتی استفاده می شود.

 

آنتی باکتریال و غیر قابل نفوذ به کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی کاملا یکپارچه، بدون درز و نفوذناپذیر است و همچنین در برابر رشد باکتری ها و میکروب ها روی سطح مقاوم است. این باعث می شود این نوع کفپوش کاملا بهداشتی و یکی از بهترین پوشش ها در بیمارستان ها، داروخانه ها و اتاق های تمیز باشد.

 

تمیز کردن بسیار آسان

این نوع کفپوش به دلیل داشتن سطحی کاملاً صاف و بدون درز و به دلیل عدم ورود کثیفی و تمیز کردن آن با دستمال مرطوب آسان است که این کار را می توان با ماشین لباسشویی در فضاهای بزرگ انجام داد. این عملکرد اجازه می دهد تا یک سطح کاملا تمیز با حداقل مقدار آب مصرفی ایجاد کنید.

 

عایق کف در برابر برق

کفپوش های اپوکسی معمولاً عایق برق هستند که در مواردی که کاربری سالن به گونه ای باشد که فرد دائماً با برق کار کند این عایق منجر به از دست دادن جان انسان می شود.

اما یکی از ویژگی های مناسب این کفپوش این است که اگر قرار باشد کفپوش رسانا باشد (مثلاً مکان هایی که نباید الکتریسیته ساکن روی سطح ایجاد شود مانند اتاق های شیمیایی یا اتاق سرور) می توان این کفپوش را با تعویض تغییر داد. فرمول و روش انجام بارهای الکتریسیته ساکن و این مشکل را نیز حل می کند.

 

 

اجرای کفپوش اپوکسی

 • کفپوش پارکینگ
 • کفپوش بیمارستان ها و کلینیک ها
 • کفپوش انواع کارخانجات و کارگاه ها
 • پوشش کف مجتمع های تجاری و مراکز خرید
 • کفپوش کارخانه کاغذ
 • طبقات راه های فرار در صورت آتش سوزی
 • کفپوش انبار
 • پوشش کف در کارخانه های صنعتی سنگین مانند کارخانه های فولاد و سیمان
 • کف سازی و پوشش در اتاق های پمپاژ مختلف در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • کف سالن نیروگاه

 

اجرای کفپوش اپوکسی

 ابتدا باید دو جزء محصول را کاملا با هم مخلوط کرده و سپس به مدت 5 دقیقه در همزن مخلوط کنید. بهتر است حدود 20 دقیقه به مخلوط زمان دهید تا بین دو جزء واکنش نشان دهد. پوشش محافظ را می توان با استفاده از غلتک، برس یا تفنگ اعمال کرد. باید دقت شود که کمتر از 4 ساعت پس از آماده سازی از آستر کف اپوکسی تهیه شده برای سطح بتن استفاده شود.

بهتر است قبل از اجرا با اسکراچر یا ساب سگمنت سطح زیر کار را خراش دهید. هدف از این کار ایجاد سطحی است که یک پیوند مکانیکی قوی ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که هنگام نصب باید از کفش های مخصوص نصب اپوکسی استفاده شود. این کفش با کاهش سطح تکیه گاه کفش با روکش اعمال شده آسیب وارده به کفش را به حداقل می رساند.

 

1- آماده سازی سطح

آماده سازی سطح مهم است زیرا چسبندگی بین کف اپوکسی و سطح را تضمین می کند. بنابراین هرچه آماده سازی سطح بهتر و دقیق تر انجام شود، چسبندگی پارکت اپوکسی به سطح بهتر است.

در نتیجه کفپوش اپوکسی کیفیت بالاتری خواهد داشت. روش معمول آماده سازی سطح استفاده از سنباده است. لازم به ذکر است که روش تمیز کردن شیمیایی باید قبل از سمباده بر روی سطوح آلوده به روغن و گریس استفاده شود.

 

2- سطح را تمیز کنید تا گرد و غبار از روی سطح پاک شود

در این مرحله با کمک جاروبرقی صنعتی تمام گرد و غبار سطح به طور کامل پاک می شود. سطحی که کف اپوکسی روی آن قرار می گیرد باید عاری از خاک و گرد و غبار باشد.

اگر قبل از کفپوش اپوکسی گرد و غبار وجود داشته باشد، ذرات ریز را در مواد و چسب کف مشاهده خواهید کرد. وجود این ذرات ظاهر و کیفیت کاربردی روسازی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین هرچه ذرات گرد و غبار کمتری روی سطح باشد، پرایمر کمتری برای پوشاندن سطح مورد نیاز است.

 

3- اجرای لایه اولیه (پرایمر)

لایه اولیه یا پرایمر لایه ای است که چسبندگی کف اپوکسی را تضمین می کند. چسباندن صحیح به طور قابل توجهی کیفیت کفپوش را افزایش می دهد. همچنین پرایمر منافذ سطح را پر می کند.

در نتیجه سطح صافی برای شما ایجاد می کند و خطر ضربه زدن یا حباب زدن روی سطح را کاهش می دهد. از طرفی استفاده از پرایمر باعث کاهش میزان مواد مصرفی در مراحل زیر می شود. معمولا لایه اولیه در دو مرحله بر روی سطح اجرا می شود تا کیفیت سطح اولیه کاملا تضمین شود.

 

4- پرکردن ترک ها و سوراخ های احتمالی روی سطح

پس از اجرای پرایمر و خشک شدن آن بر روی سطح، لازم است تمامی ترک ها و سوراخ های احتمالی روی سطح را با کمک دوغاب اپوکسی ترمیم کنید. این مرحله با صلاحدید متخصصان قبل از اعمال پرایمر روی سطح قابل انجام است.

 

5- اجرای لایه میانی

در این مرحله رنگ اپوکسی با هاردنر مخلوط شده و به خوبی مخلوط می شود. اختلاط باید خوب و با حوصله انجام شود. در نتیجه مخلوطی یکنواخت از کفپوش های اپوکسی به دست می آید.

سپس مخلوط به دست آمده با یک غلتک مناسب روی سطح اعمال می شود. پس از اعمال لایه میانی، باید صبر کنید تا کف به خوبی خشک شود. پس از خشک شدن کامل کفپوش، مشکلات احتمالی کف مانند وجود سوراخ یا ترک را بررسی کنید. در صورت لزوم، یک بار دیگر لایه میانی روی سطح اعمال می شود.

 

6- اجرای لایه نهایی

قبل از اعمال آخرین لایه، باید مطمئن شوید که هیچ ترک یا سوراخی روی سطح وجود ندارد. علاوه بر این، سطح باید عاری از خاک و گرد و غبار باشد. سپس لایه نهایی با استفاده از غلتک روی سطح اعمال می شود. البته این مرحله را می توان با استفاده از پتک و مقوا نیز انجام داد.

در واقع استفاده از غلتک سطح زبرتری به شما می دهد و در استفاده از رنگ اپوکسی صرفه جویی می کنید. به همین دلیل استفاده از روش غلتکی برای پوشش سطح پارکینگ (کف پارکینگ اپوکسی) یا انبار ترجیح داده می شود.

لازم به ذکر است که رنگ اپوکسی تولیدی باید در مدت زمان کوتاهی (حدود 40 دقیقه) روی سطح اعمال شود. در غیر این صورت کیفیت خود را از دست می دهد.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها