روانشناسی رنگ هایی که بر زندگی ما انسان ها حکم فرما هستند
sookhtejet
ارسالی ها : 3
عضویت : 18 /2 /1401
روانشناسی رنگ هایی که بر زندگی ما انسان ها حکم فرما هستند
توجه ویژه به رنگ ها برای همه افراد ضروری است. هر رنگ بسته به خواصی که دارد تاثیر خاصی بر روان افراد می گذارد. این تأثیر بی ارتباط با رفتارها و اعمال اجتماعی و روانی آنها نیست.انتخاب رنگ اتاق، مبلمان، میز، لباس، کفش، مبلمان منزل و ... همیشه مورد توجه انسان بوده است، بنابراین تفاوت سلیقه در این مورد نشان می دهد که همه رنگ را می پذیرند. یعنی هرکس با توجه به مشکلات شخصی و درونی و روحی خود رنگی به دست می آورد و می پذیرد.

روانشناسی اجتماعی

دنیای بدون رنگ ممکن نیست. تمام ارتباطات به کمک رنگ انجام می شود و تمام ادراکات و ادراکات عینی از طریق رنگ صورت می گیرد. انسان پدیده رنگ را مانند خورشید می پذیرد. اما در حضور او چندان دقیق نیست.

رنگ ها پدیده های تحسین برانگیزی هستند، به خصوص زمانی که به طلوع یا غروب خورشید نگاه می کنیم و در مقابل زیباترین تصویر طبیعت می ایستیم.

پادکست های جالب: روانشناسی شخصیت


در قرآن کریم به رنگ ها توجه ویژه ای شده است. مجموع واژه های قرآنی که به رنگ ها اشاره دارد سی و پنج (35) کلمه است. قرآن در بسیاری از آیات عنوان کلی رنگ (الوان) را به کار برده و در مواردی از رنگ های مختلف یاد کرده است. رنگ ها به عنوان محرک های محیطی تاثیر زیادی بر سیستم عصبی انسان دارند. تماشای رنگ های گرم ضربان قلب را تشدید می کند و برای نشان دادن فضاهای جالب استفاده می شود.
در میان رنگ های گرم، قرمز آنقدر نافذ و سریع است که زودتر از هر رنگ دیگری دیده می شود. رنگ‌های گرم جستجو، سرزندگی، الهام‌بخش روشن، شادی، زندگی و حرکت سازنده را تحریک می‌کنند. رنگ های سرد از سوی دیگر باعث انفعال، سکوت، بی تحرکی و القای غم و اندوه می شوند.

رنگ‌های گرم:

قرمز، قرمز – بنفش، قرمز – نارنجی، نارنجی، زرد – نارنجی، زرد.

رنگ‌های سرد:

بنفش، آبی – بنفش، آبی، آبی – سبز، سبز، زرد – سبز.

تأثیرات برخی رنگ‌های پرکاربرد بر روی افراد
لازم به توجه است که روانشناسان،در مورد تأثیر رنگ‌ها نظرات متفاوتی دارند و بر روی افراد مختلف ممکن است تأثیرات متفاوتی بگذارد.
جهت خواندن این مطلب جذاب روانشناسی رنگ ها را کلیک کنید.


ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :